Türkiye Cumhuriyeti

Beyrut Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Değerli vatandaşlarım, Sevgili Lübnanlılar, Kıymetli ziyaretçiler,


15 Eylül 2015 itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin Beyrut Büyükelçisi olarak görevime başlamış bulunuyorum.

Türkiye Cumhuriyeti Beyrut Büyükelçiliğinin internet sitesi Türkiye-Lübnan ilişkilerinin her alanda geliştirilmesi amacıyla yürüttüğümüz faaliyetlerin ve Büyükelçiliğimiz tarafından sunulan tüm hizmetlerin tanıtımı amacıyla düzenlenmiştir.


Sitemizde Türk dış politikası hakkındaki güncel gelişmelerin yanısıra, Büyükelçiliğimiz tarafından yerine getirilen işlemler hakkında yararlı pratik
bilgiler yer almaktadır. 

Köklü tarihi bağlarla birbirine bağlı olan, ortak coğrafya ve kültürü paylaşan Türkiye ile Lübnan arasındaki ilişkiler 2010 yılında vizelerin kaldırılmasıyla yeni bir boyut kazanmıştır. Böylece iki ülke arasındaki temaslar artmıştır. Yalnızca 2014 yılında 160.000 Lübnanlı ülkemizi ziyaret etmiştir. Bu sayının artarak devam edeceğini umut ediyorum.

Lübnan ile ekonomik ve ticari ilişkilerimiz de yoğunlaşmaktadır. 2014 yılında ikili ticaret hacmi 850 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

İletişim teknolojisinin sunduğu olanaklardan faydalanarak, sizlerle karşılıklı iletişim içinde olmayı arzu ediyoruz. Facebook ve Twitter sayfalarımızdan duyurduğumuz faaliyetleri yakından takip edeceğiniz umuyoruz. Sitemizle ilgili olabilecek görüşlerinizi bizlerle her zaman paylaşabilirsiniz.

Önümüzdeki dönemde Türkiye ile Lübnan arasındaki ilişkilerin her alanda daha da ileri bir düzeye erişeceği inancıyla, internet sitemizin ziyaretçilerine mesai arkadaşlarım ve kendi adıma en iyi dileklerimi sunuyorum.

Çağatay Erciyes
Büyükelçi