Büyükelçi Erciyes'in "diplomatik Kaynak" Haber Portalına Verdiği Mülakat (20.07.2016): Darbe Girişiminden Sonra Türkiye Ile Abd Arasındaki Ilişkiler Değişmeyecek Ancak Gülen'in Iadesi Öncelikli Olacaktır

Beyrut Büyükelçiliği 21.07.2016

Türkiye Beyrut Büyükelçisi: “Diplomatik Kaynağa” konuştu. Esat Rejimi, Suriye’de yaşananlardan sorumludur ve Ankara siyasi çözümden yanadır.

Darbe girişiminden sonra Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler değişmeyecek, ancak Gülen’in iadesi öncelikli olacaktır

Türkiye’de Cuma günü (15 Temmuz) yaşanan darbe girişimi, 2003 yılında iktidara gelen Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın döneminde tarihi bir dönemeç oluşturmuştur. Darbe girişiminin başarısız olmasının ardından darbecileri ortadan kaldırmak için Erdoğan’ın demokrasi ve laiklik çemberini daraltmasından endişe edilmektedir. Bu endişeler ABD ve Avrupa Birliği'nde yankı bulmaktadır. Ayrıca başarısız olan darbenin, başta Suriye dosyası olmak üzere Türkiye’nin bölgesel rolünde değişikliğe sebep olup olmayacağı yönünde sorular ortaya çıkmaya başlamıştır.

Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Çağatay Erciyes, Diplomatik Kaynağa verdiği mülakatla bu sorulara yanıt vermiştir.

Diplomatik Kaynak: Darbe girişimi, Türk Silahlı Kuvvetleri, yargı ve diğer bakanlıklarda yaşanan görevden alınma ve tutuklamalar gibi olaylar Dışişleri Bakanlığı diplomatik misyonlarını da etkileyecek mi?

Erciyes: Öncelikle, Türkiye'nin sadece bir değil birden fazla terör örgütü ile mücadele ettiğini vurgulamak isterim. Fethullah Gülen bu terör örgütlerinin bir parçasıdır. Kendisi uzun zamandır ABD'nin Pennsylvania eyaletinde sürgünde yaşamaktadır. Darbe girişiminin arkasında da bu kişi vardır. Bu şahıs ve kurduğu örgüt ile mücadele yeni bir durum değildir. Kendisi yıllardır Türk hükümetine karşı hareket etmektedir. Bu yüzden Türk Hükümeti ve Sayın Cumhurbaşkanımız, devlet kurumlarına sızarak paralel bir yapı oluşturmaya çalışan ve devleti yıkmayı amaçlayan bu terör örgütünden kurtulmakta ve bu tehditleri bitirmeye kararlıdır. Ancak bu biraz zaman alacaktır. Zira bu gruplar, özellikle orduda ve bazı bakanlıklarda olmak üzere devlet kurumlarına kendi mensuplarını yerleştirmişlerdir. Türk halkının birliği, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Türk Hükümetinin kararlılığı ve dayanışması ülkemizi darbe girişiminden kurtarmıştır. Halk sokağa çıkarak bu girişimi etkisiz hale getirmiştir.

Diplomatik Kaynak: Dışişleri Bakanlığı ne durumda?

Erciyes: Bugün devam eden soruşturmalar yargı, ordu ve polis güçlerine odaklanmaktadır. Ancak önümüzdeki dönemde Türkiye'nin iyiliğini istemeyen ve tüm devlet kurumları içinde yayılmış olan bu terör örgütü mensuplarının temizlenmesi için soruşturmalar bütün kurumları kapsayacaktır.

Diplomatik Kaynak: Sizce, ABD Fethullah Gülen’i Türkiye’ye teslim edecek mi?

Erciyes: Türkiye ve Türk halkı bunu istiyor. Bizler Gülen ve cemaatini terör örgütü olarak görüyoruz. Türk devletine verdiği zarara bakın. Kendisi şu anda Türkiye’nin bir numaralı halk düşmanıdır. ABD, Türkiye’nin çok yakın ortağıdır. Bu nedenle Gülen’i iade etme talebimizi yerine getireceğini bekliyoruz. İadesiyle ilgili gereken her türlü belgeyi kendilerine sunmaya hazırız. Bize olumlu cevap vereceklerini umuyorum.

Diplomatik Kaynak: Darbe girişimi özellikle Suriye’de olmak üzere Türkiye’nin bölgedeki siyasetini nasıl etkileyecek?

Erciyes: Türkiye komşularıyla ilişkilerini normalleştirme sürecinde olduğu bir dönemde darbe girişimi yaşanmıştır. Bizler bu siyasetimizi sürdüreceğiz ve bölgeye yönelik bu politikalarımızda hiçbir değişiklik olmayacak. Türk Silahlı Kuvvetlerine gelince, bu darbe girişimi ordu içindeki küçük bir grup tarafından gerçekleştirilmiştir. Türk ordusu dünyanın sayılı büyük ordularından biridir. Türk ordusu NATO içinde ABD ordusundan sonra ikinci büyük ordudur. Dolayısıyla, darbe girişimi hain küçük bir grup tarafından yapılmıştır ve onlar önümüzdeki süreçte temizlenecektir. Türkiye önümüzdeki dönemde daha da güçlü olacaktır.

Diplomatik Kaynak: Türkiye eskisi gibi askeri olarak Suriye’ye müdahalesini sürdürecek mi?

Erciyes: Suriye’de Türk askerleri bulunmuyor. Rusya ve diğer ülkelerden askerlerin bulunduğu Suriye toprakları üzerinde tek bir Türk askeri yoktur. Türkiye, Suriye’de siyasi çözüme destek vermektedir. Askeri çözüme karşıdır. Bilindiği gibi siyasi süreçte ilerleme yoktur. İnsani yardım erişimi ve ateşkes konularında da ilerleme sağlanamamaktadır. Bizler BM sürecini destekliyor, rejimi ve muhalifleri siyasi bir çözümde buluşmaya teşvik ediyoruz.

Diplomatik Kaynak: Bu Türkiye’nin hala Suriye Cumhurbaşkanı Esad’ın yönetimde kalmasına karşı olan tutumunu sürdüğünü mü gösteriyor?

Erciyes: Suriye siyasetimizde hiçbir değişikliğin bulunmadığını tekrarlıyorum. Türkiye siyasi çözümü desteklemektedir. Suriye’de yaşananların müsebbibi mevcut rejimdir. Bizler BM’de alınan karar uyarınca siyasi geçiş sürecinin bir an önce gerçekleşmesini destekliyoruz.

Diplomatik Kaynak: Türkiye’nin, ABD ve AB ile ilişkileri olduğu gibi devam edecek mi? Yoksa bazı basın yorumlarında darbe girişiminde ABD ile NATO’nun rolü bulunduğu haberleri yüzünden bir değişiklik olacak mı?

Erciyes: Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler stratejik düzeydedir. Bizler aynı zamanda NATO üyesiyiz. İlişkilerde bir değişikliğin olacağını sanmıyorum. Bizim için Gülen’in iade edilmesi artık öncelikli bir konudur. Bunun için önümüzdeki günlerde ABD ile yapılacak bütün görüşmelerde Gülen’in iade edilmesi dosyası gündemimizin başında yer alacaktır.

Diplomatik Kaynak: Türkiye’nin AB ile ilişkileri ne durumda? Bildiğiniz gibi Türkiye’nin tekrar idam cezasını getireceğini duyurması üzerine, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini yaptığı açıklamada bu durumda Türkiye’nin AB üyeliğinin tamamen reddedileceğini belirtmiştir.

Erciyes: Türkiye, AB ile var olan anlaşmalarına ve yükümlülüklerine saygı duymaktadır. Darbe teşebbüsünün önlenmesi konusunda Türkiye’de yaşananlardan dolayı Avrupalıların, Türkiye ve Türk halkına destek vermeleri gerekir. Ancak, aksi yönde yapılan açıklamaları verimsiz ve faydasız görüyorum. Hata darbe teşebbüsü üzerinden birkaç gün dahi geçmeden yapılan bu açıklamaları adaletsiz buluyorum.

Ulusal hukuk sistemimizde idam cezası yoktur. Bugün darbe girişimini engelleyen Türk halkı sokaklarda idam cezasının tekrar getirilmesini talep etmektedir. Henüz bu konuda birşey söylemek için vakit erkendir. Sayın Başbakanımızın da söylediği gibi, bu konuda kararı Parlamentomuz verecektir. Sayın Cumhurbaşkanımız bu karar Parlamentodan geçerse onaylayacağını söylemiştir.

Diplomatik Kaynak: Türkiye’de laikliğin geleceği ne durumda?

Erciyes: Laiklik, anayasamızda devletin temel ilkelerinden biridir. Bunda bir değişiklik olmayacaktır.

Diplomatik Kaynak: Türkiye’de yaşanan darbe girişiminden sonra Lübnan halkının tepkisini nasıl buldunuz?

Erciyes: Darbeyi kınayan ve Türkiye’ye destek veren Lübnan Başbakanı Sayın Tammam Salam ve Dışişleri Bakanı Gebran Bassil’e teşekkür etmek istiyorum. Bizler bu desteği takdir ediyoruz. Ayrıca, bize destek mesajları gönderen, Beyrut, Sayda, Bekaa, Trablus ve Akkar’da destek yürüyüşleri düzenleyen tüm Lübnanlı dostlarımıza şükranlarımı sunarım. Hükümetimize ve halkımıza destek ve sevgisini gösteren herkese teşekkür ederim. Türkiye’de yaşananlar, demokrasinin zaferidir ve Türk halkı tekrar demokratik rejime bağlılığını kanıtlamıştır.

Marlene Khalife

20.07.2016


Pazartesi - Cuma

09:00 - 16:00 / Kon. 09:00 - 14:00

1.1.2018 1.1.2018 Yılbaşı
6.1.2018 6.1.2018 Noel Bayramı (Ortodoks Ermeniler) ve Epifani
9.2.2018 9.2.2018 Aziz Marun Günü
14.2.2018 14.2.2018 Refik Hariri Anma Günü
25.3.2018 25.3.2018 Hz. Meryem'e Hz. İsa'ya hamile kalacağının bildirilmesi yortusu
30.3.2018 30.3.2018 Kutsal Cuma
1.4.2018 2.4.2018 Paskalya Bayramı
6.4.2018 6.4.2018 Kutsal Cuma (Ortodoks Kilisesi)
1.5.2018 1.5.2018 İşçi Bayramı
6.5.2018 6.5.2018 Şehitler Günü
25.5.2018 25.5.2018 Direniş ve Kurtuluş Günü
15.6.2018 16.6.2018 Ramazan Bayramı (Sunni ve Şii mezheplerine göre bayramın başlangıç günü değişmektedir.)
15.8.2018 15.8.2018 Meryem Ana Günü
21.8.2018 22.8.2018 Kurban Bayramı (Sünni ve Şii mezheplerine göre bayramın başlangıç günü değişmektedir.)
11.9.2018 11.9.2018 Hicri Yılbaşı
20.9.2018 20.9.2018 Aşure Günü
20.11.2018 20.11.2018 Mevlit Kandili
22.11.2018 22.11.2018 Bağımsızlık Günü
25.12.2018 25.12.2018 Noel Bayramı