Türkiye Cumhuriyeti

Beyrut Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Beyrut Büyükelçisi Çağatay Erciyes’in 15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Mesaji , 15.07.2017

Bundan tam bir yıl önce 15 Temmuz 2016 gecesi ülkemiz ve milletimiz,  tarihimizde eşi benzeri görülmemiş büyüklükte hain bir saldırıya maruz kalmıştı.

Devlet kurumlarımızın içine sızmış,  kamu görevlisi görünümlü,  beyinleri yıkanmış ve akılları alınmış hainler, büyük bir gaflet ve alçaklık içinde kendi milletine ve devletine silah doğrultmuş,  250 vatandaşımız şehit olmuş ve 2200’e yakın vatandaşımız da yaralanmıştı.

Fetullah Terör Örgütü mensuplarınca planlanan ve gerçekleştirilen bu hain ve sinsi darbe girişimi, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla sokaklara çıkarak göğsünü tanklara, uçaklara, kurşunlara siper eden aziz milletimiz ile devletine, bayrağına, milletine sadık kahraman güvenlik güçleri ve silahlı kuvvetler mensuplarımız tarafından önlenmişti.

O gece Türk halkı,  hangi siyasi görüşten olursa olsun,  tek vücut olarak, demokrasisine, devletine,  vatanına,  istiklaline ve istikbaline sahip çıkmıştır.

Bu destansı mücadeleyle, aziz milletimiz kendi iradesinin, her türlü gücün üzerinde olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

Bu sadece ülkemiz için değil, bölgemiz ve tüm Dünya için de bir demokrasi dersi ve zaferidir.

Bugün Türkiye milletiyle tek vücut halinde eskisinden daha güçlüdür.

İddia edilenlerin aksine, Türkiye bu darbe girişimi sonrası zayıflamamış, bilakis ekonomik, siyasi ve sosyal açıdan daha da güçlenerek yoluna devam etmiştir.

FETÖ, DEAŞ ve PKK başta olmak üzere terörle mücadelesine de kararlılıkla devam edecektir.

Bu vesileyle 15 Temmuz darbe girişiminin ilk saatlerinden itibaren bizlerden desteğini ve dayanışmasını esirgemeyen, Lübnan’daki Türkiye dostlarına, vatandaşlarımıza ve soydaşlarımıza bir kez daha gönülden teşekkür etmek isterim.

Bu duygu ve düşüncelerle ‘’Demokrasi ve Milli Birlik’’ günümüzü tebrik ediyor, 15 Temmuz demokrasi şehitlerimizi bir kez daha şükran ve rahmetle anıyorum. Şehitlerimize ve kahraman gazilerimize her zaman minnettar olacağız ve onları hiçbir zaman unutmayacağız.