Türkiye Cumhuriyeti

Beyrut Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Lübnan'a Yardımlarımız, 16.03.2016

Türkiye, 2006 savaşının ardından Lübnan’a yardım elini uzatan ilk ülkelerden biri olmuş ve ilk aşamada Türkiye’deki sivil toplum kuruluşları aracılığıyla 20 milyon dolarlık bir insani yardım sağlamıştır.

Savaşın ardından 2006 yılında düzenlenen Stokholm Konferansı ve 2007 yılındaki Paris-III Donörler Konferansında Türkiye, toplam 30 milyon dolarlık yardım taahhüdünde bulunmuştur.

Lübnan’ın yeniden imarı çalışmaları kapsamında Türkiye, Kızılay aracılığıyla Lübnan’ın çeşitli bölgelerinde 37 tane prefabrik okul inşa etmiş ve 5 adet çocuk oyun parkı bağışlamıştır. Ayrıca AFAD aracılığıyla inşasına başlanan 20 okulla birlikte Türkiye’nin bağışladığı toplam okul sayısı 57’ye ulamıştır.

TİKA 2014 yılında Beyrut’ta bir ofis açmış olup, yerel halktan gelen talepler çerçevesinde eğitim, sağlık, tarihi eserlerin restorasyonu gibi birçok alanda projeler gerçekleştirmektedir.

TİKA’nın Sayda’da yaptırdığı, 2010 yılında Sayın Başbakanımız ve dönemin Lübnan Başbakanı Saad Hariri tarafından açılışı yapılan ve ülkemizin Lübnan’a yaptığı en önemli yardımı oluşturan Sayda Türk Hastanesi bürokratik nedenlerden dolayı henüz faaliyete geçememiştir. Lübnan makamları hastanenin bu yıl içinde faaliyet başlaması için çalışmalarını sürdürmektedir.

Aydamun köyündeki Ortodoks Kilisesinin onarımı TİKA tarafından tamamlanmıştır. Ayrıca Trablus’taki Mevlevihane’nin restorasyonunun bu yıl içinde tamamlanması öngörülmektedir.

Ülkemiz, Türkmenler de dahil olmak üzere, Lübnan’da bulunan Suriyeli mültecilere ve ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı yapmaktadır. Son olarak 5150 adet gıda paketi Akkar ve Bekaa da ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştır.